Nejstarší člověk se dožil 256 let

V roce 1933 nekrology New York Times a časopisu Time uvedly příběh člověka, jenž se dožil 256 let. Tento muž se jmenoval Li Ching-Yuen. Během svého života měl 23 manželek a vychoval 180 potomků. Zemřel roku 1933. (zdroj: wikipedia.org)

Li ChingSám shrnul tajemství své dlouhověkosti do následujících pravidel:

  1. Udržovat si klidné srdce
  2. Sedět tiše jako želva
  3. Chodit čile jako holub
  4. Spát tvrdě jako pes

Tyto myšlenky si Li přinesl od válečníka Wu Peifu, u kterého se učil tajemstvím dlouhověkého života. Ve svých deseti letech už byl gramotný a cestoval po Tibetu, Mandžusku a jiných lokalitách. Zabýval se sbíráním bylinek.

Ve sběru a následném prodeji pokračoval zřejmě dalších sto let. Jak uvedl magazín Time, měl v tomto období na pravé ruce až 15 cm dlouhé nehty.

Podle zachovaných svědectví ovšem Li nepůsobil dojmem starce a jeho fyzický vzhled odpovídal osobě o desítky let mladší. Dokumenty, které si sám Li Ching-Yuen vedl, hovoří o roku narození 1736. Úmrtí by tedy nastalo ve 197 letech. V roce 1930 se ale našly záznamy, které dokazují, že se Li narodil již v roce 1677.

Na první pohled je tento příběh těžko uvěřitelný. Pokud by byly údaje pravdivé, překonal by dosavadní rekordmanku Jeanne Louise Calment, která se dožila 122 let, o více než 130 let.

Taoistický recept na dlouhověkost

Jedním z nejúžasnějších případů dlouhověkosti je tento čínský bylinkář a taoista Li Ching-Yuen, který si po celý svůj dlouhý a aktivní život uchoval mladistvou sílu, sexuální potenci a dokonalé zdraví.

Mistr Li Ching-Yuen zemřel v roce 1933, krátce poté, co se oženil se svou 24. ženou. V Číně je považováno za historickou skutečnost, že se narodil v roce 1677. Pokud je to pravda, bylo by mu v době jeho úmrtí 256 let.

Když zemřel, měl dosud vlastní zuby a vlasy a ti, kteří ho znali, říkali, že ještě ve 200 letech vypadal na padesát. Mistr Li Ching-Yuen zanechal konkrétní rady pro všechny, kteří mají v úmyslu řídit se jeho příkladem.

Držel se tří základních pravidel:

  1. Nikdy v životě nespěchej. Vykonávej vše pozvolna, ber vše klidně a dopřej si tolik času, kolik potřebuješ. Své žáky nabádal, aby stále dbali na to, aby bylo jejich srdce klidné, aby seděli tiše jako želva, chodili čile jako pták a spali tvrdě jako pes.
  2. Vyhýbej se extrémním emocím. Prudkým citovým bouřím by se měl člověk vyhýbat, především když je starší. Nic neokrádá tělo tak rychle o energii a nic tak nenarušuje harmonii vnitřních orgánů jako prudké citové výlevy. Ucpávají totiž tři stanice odstraňování jedů – ledviny, játra a plíce.
  3. Cvič denně čchi-kung. Člověk by měl pravidelně cvičit čchi-kung. Délka a intenzita takového terapeutického programu přitom nejsou tak důležité jako pravidelnost, pokud cvičení vybral mistr čchi-kung.

Navíc Li ťing-juan ještě uváděl tři specifické pokyny pro výživu:

  1. V horkých letních večerech by se nemělo příliš jíst, protože to způsobuje stagnaci krve a energie.
  2. V chladných zimních dnech by se mělo jíst větší množství výživných potravin, protože dodávají tělu esenci a energii, kterou potřebuje, aby se při chladném počasí udrželo v teple.
  3. Člověk by se měl živit především vegetariánsky a navíc užívat byliny prodlužující život.

Byliny, které mistr Li Ching-Yuen téměř výlučně doporučoval, byly ženšen, kořen dlouhověkosti a dosti neznámá rostlina s názvem hydrocotyle aratica minor, skromný příslušník čeledi pupečníkovitých, který roste v tropických asijských marších. Obsahuje silný alkaloid, který má vitalizující účinky na nervovou soustavu, mozkové buňky a endokrinní systém.

Domácí úkoly nejsou povinné Ríša mi po příjezdu ze školy po chvíli nese s provinilým pohledem k podpisu poznámkový deníček s poznámkou, začínající klasickým červeným přeškrtnutým...
Uvědomte si svoji krásu V tomto sociálním experimentu vytváří forenzní kreslíř Gil Zamora dva portréty několika „obyčejným“ ženám. První portrét maluje podle vlastního popisu...
Co dělat s pocity nervozity, úzkosti a strachu Je dobře, že se snažíte nepodlehnout pocitům nervozity, úzkosti a strachu. Dále se s tím nesnažte nic dělat. Dokonce, i když se to zdá být tak silné, ...
Wayne Dyer: Laskavost a smysl uvědomělého života Během natáčení filmu Proměna herec Michael DeLuise vybočil ze scénáře a položil Waynovi několik svých otázek. Vznikl velmi hodnotný rozhovor na téma l...
Osho: Jak můžeš milovat člověka, který tě vlastní? Jestli jste někdy cítili, že žárlivost je bolestí lásky, čtěte dál. Muka žárlivosti jsou vedlejším produktem sexu, ne lásky. Žárlivost není primární e...
Desatero úspěchu Karla Janečka Podnikatel, matematik a také bojovník proti korupci Karel Janeček uvádí 10 doporučení, které i jemu pomohly stát je jedním z nejbohatších Čechů. ...
Jaroslav Dušek: Učíme se hovadiny “Veškeré vědění má každý člověk v sobě. Nikdo tě nemůže nic naučit, je to omyl. Do půlky života se učíme nesmysly a pak se je druhou půlku života odna...
Květa Fialová: Bolest je dar Všichni máme v životě svůj pohár hořkosti, ale nikdy ho nemáme pít jako pohár hořkosti, s odporem, ale máme ho vypít jako lék. To je krásné. Pochopit,...