6 důvodů, proč je cestování dobrou investicí pro seberozvoj

Investovat nemusíme jen peníze, ale také třeba čas nebo energii. Ať už se jedná o jakoukoli investici, se šancí na zisk přichází i riziko ztráty. Rád bych popsal jednu konkrétní investici, která má v podstatě 100% garanci ziskovosti. Kdepak, nemám na mysli žádné bitcoiny, akcie firem či podílové fondy. Hovořím zde o cestování.

Cestování má v sobě mnoho kouzel, jako jedno z největších bych rozhodně zmínil, že během cesty jste neustále mimo svou komfortní zónu a tudíž jste neustále vystaveni šancím na zdokonalení sebe sama.

Hlavní přínos cestování jsem shrnul do 6 bodů:

1. Učíte se rychle se adaptovat na nové prostředí

Když změníte lokalitu, jste vystaveni mnohým změnám, na které se musíte adaptovat. Může se jednat o jiné časové pásmo, jinou kulturu, jiný světový jazyk. Dostáváte ze všech stran impulzy ke změně, využijte toho! Jak se říká, v dnešním světě nepřežije ten nejsilnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.

2. Nové prostředí přináší nové nápady

Ne jeden veleúspěšný byznys začal příběhem o tom, jak si muž či žena vzali volno od stresujícího stereotypu a odjeli na dovolenou k moři a když se vrátili, přijeli s miliardovým nápadem. Neznámé nové prostředí automaticky vyprodukuje neznámé a nové myšlenky.

3. Kontakty na celý život

Jsem toho názoru, že není snadnější způsob, jak zahájit konverzaci s cizím člověkem, než právě v cizině. V dnešní době cestuje téměř každý a proto je velice pravděpodobné, že ten koho oslovujete, je také cestovatel a tudíž se konverzace rozjede sama. Z cestování díky tomu můžete přivézt hromady kontaktů na lidi z celého světa, které mohou vyústit v silné kamarádství, partnerský vztah, nebo třeba i podnikatelský tým. Když cestujete, komunikujte!

4. Zážitky na celý život

Neodmyslitelným přínosem cestování jsou samozřejmě zážitky a následné vzpomínky, které v dnešní digitální době můžeme dokumentovat živěji a kvalitněji, než kdy dříve. Jedná se o zkušenosti a zážitky, které Vám nikdo na světě už nikdy nevezme!

5. Jak se žije ve světě vs. Jak se žije u nás

Jste-li na cestách, dívejte se kolem sebe. Máte totiž možnost sledovat a porovnávat životní styly různých zemí a kultur s tou naší. Co oni nemají a my za to můžeme být v naší zemi vděční? Co naopak jinde mají a nám to tu chybí? A proč byste nemohli být právě Vy tím, kdo to u nás založí?

6. Srovnání priorit

Tento bod trochu souvisí s tím, že změna prostředí produkuje změnu myšlení. Když jste nějakou dobu mimo svou rodnou zemi, svůj domov, většinou Vám dojde, že všude je dobře, ale doma je stejně nejlíp. Nebo možná právě naopak, zjistíte, že někde na druhém konci světa je lépe a přestěhujete se tam. Obzvlášť, pokud člověk cestuje sám, ve světě mu dříve, či později dojde na kom a na čem skutečně záleží.

Cestování jakožto investice možná negeneruje zisky finančního druhu, ale přináší často něco mnohem hodnotnějšího. Proto cestujte, cestujte, cestujte!

Marek Novotný