Když si budeme ve vztazích stěžovat, nedosáhneme tím změny

Eric Ward, Unsplash

Jedním z častých mýtů, které se tradují o stěžování, je, že když si budeme stěžovat, dosáhneme tím toho, že se lidé změní. Ale ještě nikdo se nezměnil k lepšímu na základě toho, že jste si na něj stěžovali. Ani vy ne.

Když si na někoho stěžujete, pranýřujete ho za určité chování, ale přitom daného člověka s jeho nežádoucím chováním o to víc spojujete. Vede to k tomu, že ho v jeho chování jen utvrdíte.

Když někomu vytknete: „Ty necháváš ponožky pořád válet po zemi!“, bude dál nechávat ponožky povalovat po podlaze. Je to jako mentální trik Jediů z Hvězdných válek. Váš komentář se ukládá druhému člověku v jeho psyché a vymezuje ho jako někoho, kdo nechává špinavé ponožky na podlaze, a upevňuje v něm právě toto chování.

Jak změnit přístup?

Je mnohem lepší požádat druhého člověka o to, co chcete, aby udělal, a pak ho ocenit (bez ironie) za snahu, i když se třeba jeho chování zatím jen vzdáleně přibližuje tomu, co byste si přáli.

Znám jednu skupinu žen z Kansas City, která se každý týden schází na akci, které říkají „skupinová terapie“. Setkávají se v mexické restauraci, popíjejí margarity a nadávají na muže. Z toho, co jsem vyslechl, mají všechny večery jedno základní téma: „Chlapi nestojí za nic!“

Když strávíte několik hodin tím, že si stěžujete kamarádkám na to, jak je ten váš chlap k ničemu, není divu, že po příchodu domů spatříte na pohovce před televizí sedět naprosté budižkničemu.

Vaše mysl hledá potvrzení toho, co jste tvrdili.

Vaše stížnosti se stávají nepříjemným sebepotvrzujícím proroctvím.

Ani jedna z účastnic tzv. skupinové terapie není ve svém partnerském vztahu šťastná a nemá pocit naplnění. Přejí si být vůbec v partnerství šťastné? Určitě, jenomže svými stížnostmi vysílají energetické vibrace „muži jsou k ničemu“, a proto si také hledají a přitahují takové muže, kteří tomu odpovídají.

Hledejte, a naleznete. Svými stížnostmi si vytvářejí svoji realitu.

Možná teď máte dojem, že žijí ve vztahu, kde chybí vzájemná láska, a proto se scházejí se ženami, které mají doma podobně problematické vztahy, aby se mohly vypovídat a najít u sebe navzájem podporu. Uvědomte si ale, že jejich stěžování je jenom dál utvrzuje v jejich neštěstí a jejich vztah definuje jako problematický.

Vaše slova ukazují, na co myslíte, a to posilují a potvrzují. Když si stěžujete, ve skutečnosti tím od sebe odstrkujete to, co tvrdíte, že chcete. Váš přístup vám znemožňuje dosáhnout toho, co byste chtěli.

Autor: Will Bowen