Minimalismus, aneb když nezávislost převáží nad věcmi

Minimalismus je dnes čím dál více známý pojem a v podstatě symbolizuje rozhraní mezi tím, co člověk skutečně potřebuje a tím, co chce. Není absolutně nic špatného na tom, něco chtít, pokud si je člověk skutečně vědom toho, co vlastně chce.

Zde však přichází kámen úrazu dnešní doby, kdy každý chce mít víc než ten druhý. Lidé se až moc nechávají unášet a shromažďují plno věcí, které možná uspokojí jejich momentální touhu, ale nedá se zde hovořit o uspokojení potřeby.

“Hele, já radši budu podnikat sám na sebe, vydělávat 20 000kč měsíčně a budu si organizovat svůj čas dle sebe, než dělat někde na vrcholu firmy manažera za 150 000kč měsíčně, ale za cenu, že 6 dní v týdnu nebude existovat můj osobní život. O tom přeci život není.”

Tato slova jsou od mého kamaráda, který mě tím přivedl na téma minimalismu.

Člověk toho ve skutečnosti moc nepotřebuje.

Vypůjčíme-li si Maslowovu pyramidu lidských potřeb, člověku ke štěstí stačí příjem pití a jídla, střecha nad hlavou, finanční zázemí alespoň na pokrytí životních nákladů, vědomí, že je na světě někdo, kdo ho respektuje a má rád a nakonec je tu potřeba seberealizace.

Člověk nepotřebuje utrácet tisíce korun měsíčně za jídla v restauraci, může si totiž uvařit vlastnoručně u sebe doma, třeba se svou drahou polovičkou. Člověk nepotřebuje mít v garáži dvě nebo tři auta, protože dnes i v sebemenším městě funguje MHD, obzvlášť třeba v Praze, kde je automobil spíš na obtíž. Člověk nepotřebuje hypotéku za několik milionů na obrovský dům s ještě větší pozemkem, když mnohem důležitější je to, zda ten dům naplní milující rodinou. Když chce člověk rozjet byznys, nedostatek peněz je jen výmluva, protože svět je plný úspěšných podnikatelů a jejich gigantů, kteří začínali od úplného dna. Nepotřebujete ani vydělávat miliony, protože často to zase vede jen k tomu, že kupujete další nepotřebnosti.

Na všech těchto věcech není nic špatného, chci zde pouze poukázat na to, že to vše je něco, co chceme, nikoli potřebujeme.

Minimalismus pro Vás může být velice osvobozující. Ušetří Vám čas, peníze, energii a další životně důležité komodity a zároveň Vám v životě vykrystalizuje to opravdu podstatné. Není to o tom, chtít nebo naučit se potřebovat méně, ale uvědomit si, že toho opravdu moc nepotřebujeme. Znám spoustu lidí, kteří by v rámci minimalismu hravě strčili celý svůj život do jednoho batohu.

Zvažte to…

Kdybyste se najednou chtěli sebrat a odjet na neurčitou dobu do světa bez jistoty, že se vůbec vrátíte, bylo by to pro Vás jednoduché, nebo složité, až nereálné? Dalo by se říct, že na kolik by pro Vás bylo jednoduché se odpoutat od majetku a odjet, na tolik jste minimalista.

Shrnuto a podtrženo, minimalistům se snadněji pohybuje po světě, lépe se jim dýchá a jelikož toho tolik nepotřebují, nemusí se tolik stresovat.

Marek Novotný