Nechejte myšlenky přijít i odejít

Pokaždé, když se ráno objeví mysl, nespadněte do obvyklého tvrzení: “toto je moje, tyto myšlenky jsou moje”. Okamžitě myšlenky pozorujte, jak přicházejí a odcházejí, aniž byste se s nimi nějakým způsobem identifikovali.

Jestliže jste schopni odolat tlaku dělat si nárok na každou jednotlivou myšlenku jako na vlastní, objevíte, že jste Vědomí čili Nadjá, ve kterém se myšlenky objevují a mizí.

Objevíte, že tato věc, kterou nazýváme mysl, existuje tehdy, když myšlenky mohou svobodně běžet. Objevíte, že stejně jako provaz se zdá být hadem, je egoistická mysl pouze iluzí, která se objevuje díky ignoranci a chybnému vnímání.

“Myšlenky jsou jako mraky na obloze.”

Mraky na obloze přicházejí a odcházejí, ale jejich objevování se a mizení oblohu neovlivní. Tato skutečná přirozenost je jako obloha nebo prostor.

Zůstávejte pouze jako obloha a nechejte myšlenky přicházet a odcházet. Jestliže pěstujete tento postoj lhostejnosti k mysli, čili egu, postupně vyloučíte svoji identifikaci s ním.

~ Eduard Tomáš (český mystik, jogín a spisovatel)

Inspirující názor čtenáře:

Pokud clovek pouzije toto prirovnani, tak bych to pojal ponekud jinak. Cim nize jsou mraky, tim jsou temnejsi a plnejsi vody a blesku, cim vyse, tim vice se podobaji nadychanym berankum, a uplne nejvys je uz jenom slunce. Pokud je clovek plny negaci, strachu, zloby, zavisti, zarlivosti, pohybuje se dole. Casto zmokne a obcas ho muze trefit i blesk. Pozitivni myslenky ho vynaseji vzhuru, myslenky na lasku, stesti, vdek, prejicnost, hojnost, obdiv.. Je hloupost bojovat vuci jakymkoli mrakum, protoze pokud clovek neni vysoko, tak vzdy se objevi novy mrak, nebo mracek. Takze opravdu, mraky nechat plynout, ale sam se dostat ke slunci…. ~ Petr Š.


Diskuse uzavřena.