Osho: Jak najít smysl života?

Máte v mysli tolik různých myšlenek, a všechny jsou pěkně pomíchané. Nic vám už není jasné. Slyšeli jste tolik různých věcí z tolika různých zdrojů. Vaše mysl je jako netvor!

Vy se to všechno snažíte zapamatovat, protože vás učili, že si máte všechno pamatovat: „Ne abys to zapomněl!“ Ale je toho tolik, že si to všechno prostě pamatovat nemůžete. Spoustu věcí jste zapomněli. A spoustu jiných věcí jste si k tomu sami přidali a vymysleli.

Mladý muž se zúčastnil společenské události ve velkém městě. Hlavní přípitek zněl takto:

„Na nejšťastnější chvíle mého života, které jsem strávil v náruči ženy jiného muže, mé matky“

„To je fakt dobrý!“ řekl si. „To si musím zapamatovat.“

Po pár týdnech se vrátil do rodného města a byl pozván na slavnostní oběd. Požádali ho, aby pronesl přípitek. V plném sále se ozvalo hromovým hlasem:

„Na nejšťastnější chvíle mého života, které jsem strávil v náruči ženy jiného muže…“ Po delší pauze začal být dav lidí neklidný a pohoršeně se na řečníka díval. Přítel, který seděl vedle něj, mu pošeptal: „Radši to rychle dokonči.“

„Omlouvám se,“ pokračoval řečník, „zapomněl jsem, jak se ta ženská jmenovala.“

Přesně to se děje. Něco si pamatujete: „Tohle řekl Platon.“ „A tohle řekl Lao-c’.“ Pamatujete si, co prohlásil Ježíš a Buddha… a spoustu dalších věcí, jenže v hlavě se vám to všechno míchá, a nic z toho není vaše vlastní.

Dokud neřeknete něco sami za sebe, smysl vám bude unikat

Odhoďte své znalosti a buďte tvořivější. Pamatujte si, že znalosti jste pouze nasbírali. Nemuseli jste při tom být tvořiví, stačilo pouze přijímat.

Člověk se tak stal pouhým divákem. Čte noviny, čte Bibli a Korán; chodí do kina, sedí tam a sleduje filmy; jde na fotbalový zápas nebo sedí u televize či poslouchá rádio… a tak dál, pořád dokola. Čtyřiadvacet hodin denně je pouhým divákem, věnuje se něčemu, co není aktivní. Jiní něco dělají, a on se na to jenom dívá.

Smysl života přichází tak, že se děje účastníte

Smysl ale nenajdete tak, že se budete dívat. Můžete se dívat, jak se milují tisíce milenců, ale nebudete vědět, co je to láska. Nepoznáte ono orgasmické odevzdání se jenom tím, že se budete dívat.

Musíte se toho zúčastnit. Smysl přichází tak, že se děje účastníte. Účastněte se života! Účastněte se jej tak hluboce, tak totálně, jak to jen jde. Riskujte všechno, co máte, jen abyste se mohli účastnit. Když chcete vědět, co je to tanec, nechoďte na taneční představení. Naučte se tancovat, staňte se tanečníkem. Jestliže chcete cokoliv poznat, zúčastněte se toho! To je ta správná a pravá cesta, autentická cesta, jak něco poznat.

Uvidíte, že váš život dostane ohromný smysl. A to ne pouze jeden, ale získá mnoho smyslů. Smysly budete přímo zaplaveni.

Ten, kdo je stoprocentně rozumný, je mrtvý

Nedovolte, aby byl váš život pouhým mrtvým rituálem. Ať jsou v něm nevysvětlitelné chvíle. Ať je v něm také pár záhadných věcí, takových, pro které neexistuje žádný důvod.

Udělejte občas něco, kvůli čemu si o vás lidé pomyslí, že jste trochu praštění. Ten, kdo je stoprocentně rozumný, je mrtvý. Trochu praštěnosti jednou za čas ohromně potěší. Udělejte občas něco bláznivého. A pak najdete smysl.

Tvořivost, Osho