Šťastný vztah od nešťastného se nejvíc liší tím, jak moc si partneři stěžují

Frank McKenna, Unsplash

Stěžování si deformuje, oslabuje a ničí vztahy, které by nám jinak mohly přinášet štěstí. Když si stěžujeme, naše vztahy stagnují a nevyvíjejí se žádoucím směrem.

Stěžování přesouvá naši pozornost od pozitivních atributů, které nás přivedly k druhému člověku, k tomu, co pokládáme za jeho chyby. Tento posun funguje jako oboustranná past, v níž máme my pocit nenaplnění a náš partner pocit nedostatečnosti.

Stěžování si nám může přinášet určitý sociální zisk v podobě pozornosti a soucitu. Některé mezilidské vztahy jsou založeny primárně na stěžování, ovšem člověk, který si ve vztahu stěžuje zvýšenou měrou, kráčí po ostří nože.

Výzkumy ukázaly, že chroničtí stěžovatelé bývají odsuzování i ve společnosti ostatních stěžovatelů, protože jejich negativní energie je příliš vyčerpávající.

Je zajímavé, že lidé si většinou stěžují přátelům, členům rodiny a spolupracovníkům. Přitom se obecně chtějí všichni stýkat s těmi, kdo si stěžují méně než oni. Přitahuje nás to k těm, kdo jsou šťastní, protože jejich dobrá nálada je nakažlivá. A tak vyhledáváme ty, kdo jsou aspoň o trošku pozitivnější než my sami.

Proto když si budete míň stěžovat, můžete si výrazně zlepšit vztahy s partnerem, s přáteli, se spolupracovníky i s dětmi.

Podívejte se na to jejich očima: kdybyste si mohli vybrat, chtěli byste strávit den s medvídkem Pú, nebo s Íjáčkem? Asi znáte lidi, kteří jsou tak negativní, že se za chvíli v jejich přítomnosti cítíte úplně vyčerpaní.

Komik Dennis Miller jednou poznamenal: „Na světě existují chodící knihy stížností. Kdyby si tito lidé na nic nestěžovali, měli by pocit, že snad ani nežijí.“ Tito lidé z vás vysávají energii. Jestliže optimista vidí láhev jako napůl plnou a pesimista jako napůl prázdnou, stěžovatel prohlásí, že voda v té poloprázdné láhvi bude nejspíš otrávená.

Autor: Will Bowen