Vztahy stojí na komunikaci, problémy ale často řešíme raději s přáteli než doma

Etienne Boulanger, Unsplash

Stát se člověkem, který si nestěžuje, znamená cvičit se ve zdravých komunikačních dovednostech. Když přímo oslovíte člověka, který může vyřešit určitou záležitost, a mluvíte o tom jen s ním, není to stěžování.

Partneři by měli svoje neshody řešit spolu, ne si stěžovat svým přátelům. Zní to naprosto logicky, ale většina lidí se podle toho nechová. Lidé naštvaní na šéfa to obvykle neprobírají se šéfem, ale se svým partnerem. Lidé, kteří mají neshody s partnerem, to probírají se svými přáteli.

Mluvíme o tom s každým a s kýmkoliv, jenom ne s tím, kdo by danou situaci skutečně mohl zlepšit, a jsme zklamaní a rozčarovaní a divíme se, proč se naše vztahy nezlepšují.

Vztahy slouží dvěma účelům:

  1. Zábavě
  2. Růstu

Když přímo oslovíte člověka, který může vyřešit určitou záležitost, a mluvíte o tom jen s ním, není to stěžování. To, že jsme s naším protějškem, nás baví a těší a přináší nám to do života víc radosti. Zároveň je každý vztah určitou výzvou, protože otevírá nezpracovaná témata, a tím nám umožňuje růst. Když jsme s někým delší dobu, vycházejí na světlo staré záležitosti. V písničce „Nedělej si s ničím těžkou hlavu“ od skupiny Shedaisy se zpívá „Všichni máme harampádí v kufru nastřádané“ a vztahy otevírají naše kufry, abychom si v nich mohli udělat pořádek.

Většina lidí ale neřeší svoje vztahové potíže tak, že by o nich začala otevřeně mluvit se svým protějškem ve vztahu. Místo toho svého partnera obviňují v jeho nepřítomnosti, stěžují si na něj přátelům a sami se staví do pozice oběti s tím, že od přátel očekávají potvrzení svého úhlu pohledu. Ve skutečnosti však náročný vztah krásně zviditelňuje jejich vlastní problémy, aby si je mohli vyřešit.

Když o problému mluvíte s někým jiným, než s kým ho máte, vytváříte tím určitý trojúhelník. Jeden jeho vrchol představujete vy, druhý člověk, se kterým prožíváte něco náročného, a třetí ten, s kým to probíráte.
Zdravá komunikace spočívá v tom, že náročnou situaci probíráte výhradně s tím, s kým ji prožíváte. Vytváření trojúhelníku je stěžování si a to problematický stav nejenže neřeší, ale naopak zhoršuje.

Autor: Will Bowen