Plná verze filmu: Zázračné dítě internetu

Film zobrazuje příběh programátorského génia a politického aktivisty Aarona Swartze, spoluzakladatele Redditu a protokolu RSS. Nejvíc se však proslavil snahou o svobodný přístup k informacím na internetu. Jeho hlavním cílem bylo zpřístupnit vědecké články a veřejné soudní spisy každému, bez poplatků.

Hrozilo mu 35 let vězení a peněžitý trest ve výši 1 milionu dolarů. Spolu se svou rodinou byl Aaron pod obrovským tlakem vlády. Ve 26 letech ukončil tento boj sebevraždou.

Hodnocení filmu 85% (české titulky lze zapnout pomocí tlačítka v pravé dolní části videa)

V době kdy Aaron prodal svůj online projekt a mohl koupit velký dům řekl: “Ne, vezmu si tenhle pokoj. To je vše, co potřebuji.” Myšlenka, že by utrácel peníze za luxusní věci byla napřijatelná. Aaron se na to vždy díval tak, že programování je magie. “Programováním můžete dokázat věci, které obyčení lidé nezvládnou. Kdybyste měli kouzelné schopnosti, využili byste je k veřejnému dobru nebo k vydělání peněz.”

“Opravdu si myslím, že nestačí žít ve světě tak, jak je teď. Jen si brát, co je ti dáno, jít za tím, co ti řekli dospělí, co ti řekla společnost. Myslím, že bychom se vždy měli ptát. Beru to vědeckého hlediska. Vše naučené je dočasné a vždy otevřeno k odvolání, vyvrácení nebo zpochybnění. A to samé se vztahuje na společnost.

Jakmile jsem si uvědomil, že existují vážné problémy. Základní problémy, se kterými by se dalo něco dělat, už jsem je nemohl přehlížet. Prostě to nešlo.” ~ Aaron Swartz